Akıllıca Yemek (Eating wisely)

Ne yediğimiz ve ne kadar yediğimiz sağlığımızı ve uzun yaşamımızı büyük ölçüde etkileyebilir. Ancak cevap her zaman lezzetli şeylerden yoksun, katı ve kuralcı diyetler olmak zorunda değildir.

Bitki tabanlı beslenin: Çoğu mavi bölge, diyetlerinin büyük bir bölümünü vitamin ve protein açısından zengin besinlerin %95’ni sebzeler, fasulyeler ve kuruyemişlerden oluşan bitki tabanlı besinler oluşturmaktadır. 

Şarap: Loma Linda’daki Adventistler dışında, tüm mavi bölgeler topluluklarıyla sosyalleşirken günde bir veya iki bardak şarap içerler. 

Ölçülü (Az) Yemek : Okinawalılar “hara hachi bu” adında bir söze sahiptir, bu da mideleri %80 dolu olduğunda yemeyi bırakmalarını hatırlatır. Ayrıca yemek masasında  yiyeceklerin bedeninize etkilerini görmek için yavaş yeme pratiği yaparlar ve lezzetleri tatmak için yemeğe odaklanırlar.

Hareketi bir alışkanlık haline getirin (move naturally, doğal hareket et)
Mavi bölgelerdeki insanlar genellikle lüks spor salonlarına üye olmadan fiziksel aktiviteleri hayatlarına sorunsuzca entegre ederek, her gün aktif olurlar:

Elleri ile (by hand): Mavi bölge yaşlıları günlük işlerini halletmek için birçok cihaza güvenmezler. Ahşap kesmek, ekmek yoğurmak, el sanatları yapmak ve hobilerini elle yaparlar. Kasları ve beyinlerini aktif tutmanın yanı sıra, emeklerinin meyvesini görmek, bir tür tatmin elde etmelerine yardımcı olabilir.

Yürüyüş (Walk): Taşıma yöntemi olarak otomobillere varsayılan olarak gitmek yerine, mavi bölge üyeleri her yere yürürler. Bu, düzenli egzersiz yapmalarına yardımcı olurken harika açık hava zamanı geçirmelerine de yardımcı olur. Sardinya’da, yolların dik eğimleri, daha düz yollara sahip komşu kasabalarla karşılaştırıldığında daha uzun yaşam süreleri ile ilişkilendirilmiştir.

Bahçe (garden): El ile yapılan işler gibi, bahçe işleri hem ödüllendirici hem de stres giderici olabilir. Bahçe işleri ile uğraşmak yaşlıların ağırlık merkezini kontrol etmelerine ve denge pratiği yapmalarına yardımcı olur.

Olumlu bir bakış açısı her şeydir (outlook).
Mavi bölgelerde yaşayanlar genellikle daha sakin olma eğilimlidir ve stres seviyeleri genel olarak daha düşüktür. Zihinlerini huzurla doldurmanın bazı yolları şunlardır:

Düzenli olarak gevşeme (unwind gevşeme): Mavi bölgelerdeki insanlar emeklilik yaşının ötesine geçerler ve sıkı çalışırlar. Ancak her gün rahatlamak için zaman bulurlar. Koltukta iç karartıcı haberlere bakarak stres oluşturmak yerine, sosyalleşmeye, dans etmeye ve hatta birlikte içmeye yönelirler.

İnanca sahip olma (faith): Mavi bölgelerdeki insanlar mezheplerine bakılmaksızın genellikle inanç tabanlı topluluklara aittirler ve kendi dini topluluklarına zaman ayırırlar.

Bir amacı geliştirme (purpose): Mavi bölgeler dünyaya ne getirdikleri konusunda her sabah neden uyandıklarına dair bir amaca ve bir kelime dağarcığına sahiptirler.

Mümkün olduğunca sık başkalarıyla bağlantı kurun (Connect):
Mavi bölgelerdeki herkes, yaşlarına bakılmaksızın topluluklarının üyeleriyle gerçek bağlar kurar. Bu, tüm mavi bölgeler arasındaki en önemli ortaklık ve muhtemelen uzun ömürün en etkili sırrıdır.

Aile önce gelir: Ailelerini özellikle yaşlılar konusunda öncelikli tutarlar. Yaşlanan aile üyelerinin aile evinde yaşamaları, nesiller arasında bağlantıyı sağlayarak kendini güvende hissetmelerini sağlar. Huzur evi kavramı yoktur.

Romantik İlişki Kurmak: Mavi bölgelerdeki insanlar romantik birlikteliklerine yatırım yapar ve evlilikler de dahil olmak üzere güçlü ve sevgi dolu ilişki kurarlar.
Doğru Sosyal topluluk: Her şey romantik ilişkilerden ibaret değildir. Uzun ömür için güvenebileceğiniz ve yatırım yapabileceğiniz hemen yanı başınızdaki bir sosyal çevreye sahip olmak çok önemlidir. Okinawa’da bazı yaşlılar, düzenli olarak buluşan ve ihtiyaç anlarında birbirlerini destekleyen mahalle arkadaşlarından sosyal gruplar oluştururlar.

Kaynak: Live to 100 Secrets of the Blue Zones (Netflix)

×

 

Merhaba!

WhatsApp üzerinden randevu almak için aşağıdaki danışanımıza tıklayın.

×